قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کامپیوتر / اموزش / نحوه ارتباط پیدا کردن با سیستم مدیریت دیتابیس MySQL

نحوه ارتباط پیدا کردن با سیستم مدیریت دیتابیس MySQL

پس از آشنایی با مفهوم دیتابیس در طراحی وب، در این آموزش قصد داریم تا ببینیم که به چه شکل می توان با سیستم مدیریت دیتابیس MySQL ارتباط پیدا کنیم. برای اینکار، ابتدا نیاز است تا یک Connection یا “ارتباط” با دیتابیس برقرار شود. از این پس، Connection برقرار شده به عنوان Access Point یا “چیزی که از آن طریق ارتباط برقرار می شود” محسوب خواهد شد.
برای این منظور، می بایست از متدی تحت عنوان mysql_connect استفاده نماییم که این متد حداقل سه پارامتر می گیرد که پارامتر اول، نام سرور است که معمولاً localhost است (زمانیکه اسکریپت پی اچ پی و دیتابیس MySQL هر دو روی یک سرور باشند، از نام سرور localhost استفاده خواهیم نمود)، پارامتر دوم نام کاربری و پارامتر سوم هم رمز عبور برای اتصال به دیتابیس است. توجه داشته باشیم که وقتی اسکریپتی که نیاز به Connection با دیتابیس دارد به اتمام برسد، به صورت خودکار ارتباط با دیتابیس را قطع خواهد شد.
برای شروع کار، ابتدا نرم افزار WAMP را اجرا کرده سپس در مرورگر آدرس http://localhost/phpmyadmin را وارد می سازیم:

how to use mysql 1 with php

همانطور که در تصویر فوق می بینیم، روی Tab مربوط به Databases کلیک کرده و در بخش Create database به معنی “ایجاد یک دیتابیس” نامی همچون netshahr برای دیتابیس خود انتخاب می کنیم. در فیلدی هم که مقابل فیلد مربوط به نام دیتابیس وجود دارد، گزینه utf8_general_ci را انتخاب می کنیم تا امکان ذخیره سازی کاراکترهای فارسی را هم داخل دیتابیس خود داشته باشیم.
نکته ای که در مورد دیتابیس ها می بایست همواره به خاطر داشته باشیم، این است که در انتخاب نام دیتابیس نمی بایست از Space یا “فاصله” استفاده کرد و اگر نام دیتابیس هم چندبخشی باشد، می توان از _ استفاده نمود.
در نرم افزار WAMP نام کاربری به صورت پیش فرض root بوده و رمز عبور هم خالی می بایست باشد. با مد نظر قرار دادن این موارد، فایل index.php را به صورت زیر ویرایش می کنیم:

همانطور که در کد فوق ملاحظه می شود، سه متغیر ساخته ایم که مسئول ذخیره سازی مقادیر مرتبط با پارامترهای مورد نیاز برای متد mysql_connect می باشند. برای متغیر server_name به معنی “نام سرور” مقدار localhost را در نظر گرفته ایم، برای متغیر username به معنی “نام کاربری” مقدار root را در نظر گرفته ایم و برای password هم که به معنی “رمز عبور” است مقدار خالی را در نظر گرفته ایم. حال با استفاده از متد mysql_connect کد فوق را تکمیل می کنیم:

همانطور که در کد فوق می بینیم، متغیری ساخته ایم تحت عنوان my_connection به معنی “ارتباط من” و مقدار آن را برابر با متد mysql_connect قرار داده ایم. همانطور که پیش از این توضیح داده شده است، پارامتر اول این متد مرتبط با نام سرور است، لذا نام متغیر server_name را می نویسیم، پارامتر دوم و سوم هم به ترتیب مرتبط با نام کاربری و رمز عبور است، از اینرو نام متغیرهای username و password را هم به عنوان پارامترهای دوم و سوم قرار می دهیم. حال می خواهیم تست کنیم ببینیم که این ارتباط برقرار شده است یا خیر. برای این منظور، از یک دستور شرطی if استفاده می کنیم:

شرطی که برای if در نظر گرفته ایم نام متغیر my_connection است. در حقیقت اگر ارتباط از طریق متد mysql_connect برقرار شود، مقدار true بازگردانده می شود و در غیر این صورت هم مقدار false.
در صورتی که مقدار my_connection برابر با true باشد عبارت !Connected نمایش داده خواهد شد و اگر هم مقدار آن false باشد، مقدار No Connection نمایش داده خواهد شد. برای تست کردن فایل خود، آنرا داخل مرورگر تست می کنیم:

2 how to use mysql 1 with php

می بینیم که یک ارور نمایش داده می شود اما در عین حال دستور داخل if هم اجرا می شود. برای رفع این ارور، کد فوق را به صورت زیر ویرایش می کنیم:

همانطور که می بینیم، قبل از دستور mysql یک علامت @ قرار می دهیم. پس از ذخیره ساختن فایل، یک بار دیگر آنرا داخل مرورگر اجرا می کنیم:

3 how to use mysql 1 with php

می بینیم که این ارور هم از بین رفت. در توضیح علامت @ که به mysql چسباندیم، بایستی گفت این علامت هشدارهایی که PHP بر می گرداند را پنهان می سازد و این در حالی است که این علامت @ از وقوع هشدار جلوگیری نمی کند بلکه فقط و فقط از نمایش آن جلوگیری به عمل می آورد. در توضیح اینکه چرا این ارور به وجود می آید بایستی گفت که متد mysql_connect به مرور زمان جای خود را به سایر متدهای پیشرفته تر و PDO خواهد داد. لذا این اخطار به ما داده می شود که بهتر آن است که از این متد استفاده ننماییم.
زمانیکه با دیتابیس کار می کنیم، ممکن است با ارورهای مختلفی مواجه شویم که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عدم برقرار ارتباط با MySQL
عدم انتخاب صحیح یک جدول
عدم ارسال یک کوئری
عدم بازگرداندن نتیجه پس از ارسال یک کوئری
ناتوانی در ایجاد دیتا داخل دیتابیس
برای بررسی ارورهای بوجود آمده، می توان از متدی تحت عنوان ()mysql_error استفاده کرد که با اجرای آن، اطلاعات در خور توجهی در مورد نوع ارور بوجود آمده در اختیار ما قرار داده خواهد شد که در ادامه آموزش ها بسته به نیاز خود، از این متد استفاده خواهیم کرد.

درباره ی nasimazadi

مطلب پیشنهادی

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

دیدگاهتان را بنویسید