خانه / کامپیوتر / اموزش / آموزش CSS (قسمت ۱۶ : تنظیم موقعیت تصویر زمینه)

آموزش CSS (قسمت ۱۶ : تنظیم موقعیت تصویر زمینه)

background-position : این ویژگی جهت تعیین موقعیت تصویر زمینه در صفحه استفاده می شود. این ویژگی بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گردد که برای تصویر زمینه از background-repeat: no-repeat استفاده شده باشد. این ویژگی می تواند دو مقدار را همزمان به خود اختصاص دهد. با این دو مقدار می توانیم موقعیت عمودی و افقی تصویر در صفحه را تعیین کنیم. توجه داشته باشید که این دو مقدار باید با یک فاصله خالی از هم جدا شوند نه کاما یا نقطه ویرگول.

دو مقداری که می توان به این ویژگی اختصاص داد از مقادیر زیر انتخاب می شوند :

 • top, center, or bottom
 • left, center, or right

برای این ویژگی باید از هر دسته از مقادیر بالا فقط یکی انتخاب شود. در اینجا می توانید برخی از موارد قابل استفاده را مشاهده کنید :

 • background-position: top right
  این ویژگی تصویر زمینه را در بالا و سمت راست صفحه نمایش می دهد.
 • background-position: center right
  این ویژگی تصویر را در سمت راست وسط صفحه نمایش می دهد.
 • background-position: bottom center
  این ویژگی تصویر زمینه را در پایین مرکز صفحه نمایش می دهد.

می توانیم به جای گزینه های بالا از مقادیری در مقیاس پیکسل یا درصد قرار دهیم تا تصویر زمینه را در هر فاصله ای از بالا و سمت چپ صفحه که بخواهیم قرار دهیم. در این روش فقط کافیست مقدار فاصله از سمت چپ صفحه را نوشته و مقیاس آن را مشخص کنیم و با یک فاصله مقدار فاصله از بالای صفحه همراه با مقیاس آنرا بنویسیم. به مثال زیر توجه کنید :

در این مثال از یک عکس به عنوان زمینه صفحه استفاده شده است که در فاصله ۲۰ پیکسل از بالا و ۴۰ پیکسل از چپ صفحه قرار می گیرد. در ضمن از ویژگی background-attachment: fixed استفاده شده است تا در صورت حرکت دادن صفحه زمینه به صورت ثابت قرار بگیرد. کد زیر را به منظور تعیین تصویر زمینه صفحه در بخش HEAD صفحه قرار می دهیم :

 

با ترکیب کردن ویژگیهایی که توضیح داده شد می توانیم انواع تصویر زمینه مختلف و جالبی را به وجود بیاوریم. می توانید این کار را انجام دهید و تنوع آن را ملاحظه کنید.

درباره ی nasimazadi

همچنین ببینید

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

پاسخ دهید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی