قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کامپیوتر / اموزش / آموزش CSS (قسمت ۹ : تعیین موقعیت عناصر صفحه)

آموزش CSS (قسمت ۹ : تعیین موقعیت عناصر صفحه)

position

ویژگی position به ما اجازه می دهد تا تعیین کنیم که آیا می خواهیم موقعیت یک عنصر در صفحه مشخص شود یا خیر ؛ اگر می خواهیم آن عنصر موقعیت مشخصی داشته باشد، موقعیت عنصر را در صفحه تعیین می کنیم. چندین مقدار را می توان برای این ویژگی قرار داد. در اینجا می توانید این مقادیر را ببینید :

static : این مقدار پیش فرضی است که در صورت تعریف نشدن position در صفحه استفاده می شود. با این مقدار اجزا در همان جایی که کد آنها را می نویسید دیده می شوند. وقتی که از این ویژگی استفاده می کنیم ویژگیهای top, left, bottom, rightt کاربردی ندارند.

 

absolute : این مقدار به ما اجازه می دهد تا یک عنصر از صفحه را در هر موقعیتی نسبت به بالا، راست، پایین یا چپ صفحه که بخواهیم نمایش دهیم. در صورت استفاده از این گزینه شما باید حداقل مقدار یکی از جهت های بالا، پایین، راست و چپ را مشخص کنید، بهترین حالت، مشخص کردن دو جهت به صورت همزمان می باشد.

 

fixed : این گزینه به ما اجازه می دهد تا موقعیت یک عنصر را در پنجره مرورگر مشخص کنیم. در صورتی که برای یک عنصر از این ویژگی استفاده کنیم، موقعیت آن عنصر حتی در صورتی که به بالا و پایین صفحه برویم یا اندازه پنجره مرورگر را تغییر دهیم به همان صورت قبلی باقی می ماند. البته اینترنت اکسپلورر در ویندوز از این ویژگی پشتیبانی نمی کند ولی اینترنت اکسپلورر در مکینتاش همچنین مرورگرهای نت اسکیپ از این ویژگی پشتیبانی می کنند.

 

 

top – bottom – left – right

این ویژگی ها موقعیت یک عنصر را از جهات مختلف صفحه تعیین می کنند. (ویژگیهای top, left, bottom, right بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که برای یک عنصر ویژگی position تعیین شده باشد.) ؛ مقداری که برای ویژگیهای top, bottom, left, right در نظر گرفته می شود به دو صورت می تواند باشد. یا به صورت عددی در واحد پیکسل که در این صورت باید پس از عدد مربوطه از حروف اختصاری px استفاده شود یا به صورت درصد که پس از عدد با ید از علامت درصد (%) استفاده شود.

 

 

 به مثال موقعیت ها در صقحه زیر توجه فرمایید :

 نمایش باکس در موقعیت های مختلف صفحه

درباره ی nasimazadi

مطلب پیشنهادی

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

دیدگاهتان را بنویسید