آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۳۱) - خدمات کامپیوتری امداد133
خانه / کامپیوتر / اموزش / 204: آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۳۱)

204: آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۳۱)

در آموزش قبل با کار با اصول طراحی فریم و صفحات حاوی فریم آشنا شدیم. در این آموزش قصد داریم باز کردن لینکها در یک فریم مشخص را توضیح داده و به کار ببریم .

 

حالا شما می توانید یک صفحه با استفاده از فریمها بسازید. اما وقتی که شما یک لینک را در یک فریم قرار می دهید پس از کلیک کردن لینک در همان فریم باز می شود. این مسأله به این دلیل است که هر فریم یک صفحه HTML است و مانند یک صفحه عمل می کند. پس اگر برای لینک شناسه ای را تعریف نکنیم در همان صفحه (در حقیقت در همان فریم) باز می شود. شما می توانید صفحه را طوری طراحی کنید که لینکهای یک فریم در فریم دیگری باز شوند یا در یک صفحه جدید باز شوند که فریمی ندارد.

برای این کار باید ابتدا فریمها را نامگذاری کنیم و سپس از شناسه target در تگ لینک استفاده کنیم. به یک مثال در این رابطه توجه کنید:

 ما فریم ها را نام گذاری کردیم و نام فریم اول را Left و فریم دوم را Right قرار دادیم، نام فریم ها اختیاری است و هر نامی میتوانید برای آنها مشخص کنید و محدودیتی ندارد .

 

طریقه ساخت لینک به صورت زیر بود :

 

خب در حال حاضر این لینک را در فریم اول (Page1.html) قرار می دهیم :

 وقتی صفحه را باز کنیم و بر روی لینک کلیک کنیم ، لینک در همان صفحه Page1.html باز می شود ، اما شاید ما بخواهیم لینک در page2.html باز شود، بنابراین باید هدف و مقصد لینک را توسط شناسه Target مشخص کنیم.

قبلاً در تارگت مقادیر مشخصی را وارد میکردیم ، اما اینجا در شناسه Target نام فریم مقصد را وارد میکنیم که ما اسم آن را Right گذاشتیم، که لینک به صورت زیر نوشته می شود :

 به دلیل وارد کردن مقصد لینک، با کلیک کردن بر روی لینک، صفحه مورد نظر درون فریم شماره دو باز می شود، از طریق لینک زیر نمونه ای از این لینک را مشاهده کنید :

باز شدن لینک در یک فریم دیگر

 

از این شیوه میتوانید برای ساخت منو سایت اچ تی ام ال که دارای فریم است استفاده کنید.

 

تا اینجا ما فقط فریم ها را به صفحه اضافه کردیم ، حالا نوبت شخصی سازی فریم ها می باشد، برای شخصی سازی فریم ها می توانید از شناسه های زیر در تگ frame استفاده کنید :

“scrolling=”no : این فرمان به شما اجازه می دهد که اسکرول بار (scroll bar) را از سمت راست صفحه حذف کنید، تا کاربران نتوانند با استفاده از آن به بالا و پایین صفحه بروند. اگر از این شناسه استفاده نکنید، مرورگر تصمیم می گیرد که آیا اسکرول بار را در صفحه ای که درون فریم قرار دارد نشان دهد یا نه.
اگر مقدار این شناسه yes باشد، اسکرول بار همیشه نشان داده خواهد شد. اگر no باشد اسکرول بار هرگز نمایش داده نخواهد شد. در صورتی که نیاز داشته باشید در این صفحه به بالا یا پایین و چپ و راست بروید می توانید با کلیدهای جهتی صفحه کلید این کار را انجام دهید.

 

“border=”3 :  این شناسه به شما اجازه می دهد تا مقدار کلفتی حاشیه های فریم را تعیین کنید.

 

“resize”no : این فرمان به شما امکان می دهد تعیین کنید که آیا کاربر می توان اندازه فریم را تغییر دهد یا نه. اگر مقدار این شناسه no باشد کاربر نمی تواند با قرار دادن نشانگر ماوس خود در لبه فریمها، اندازه آنها را تغییر دهد. اگر مقدار آن yes باشد کاربر می تواند اندازه فریمها را تغییر دهد. گزینه پیش فرض این شناسه yes است.

 

“noresize=”no : شما می توانید از این شناسه به جای “resize=”no  استفاده کنید، چون همه مرورگرها شناسه قبلی را نمی شناسند. در هر حال می توانید برای اطمینان از هر دو شناسه با هم استفاده کنید.

 

“marginwidth=”2 و “marginheight=”2 : این شناسه ها به شما امکان می دهد میزان حاشیه محتویات فریم را از لبه فریم تعیین کنید. وقتی که از marginwidth استفاده کنید فاصله از چپ و راست مشخص میگردد و زمانیکه از marginheight استفاده کنید فاصله از بالا و پایین فریم تنظیم می شود.

 

 

توجه : برخی از مرورگرهای قدیمی ممکن است نتوانند فریمها را نشان دهند. شاید شما بخواهید برای این دسته از کاربران با مرورگرهای قدیمی پیغامی را بنویسید یا لینک صفحه ای را که در آن از فریم استفاده نکرده اید به آنها نشان دهید. برای این کار می توانید از فرمان زیر استفاده کنید:

 به این صورت شما میتوانید در صورت عدم نمایش فریم ها به کاربر پیغام داده و لینک صفحات را به آنها بدهید.

 

ما به طور کلی در این آموزش با باز کردن لینکها در یک فریم مشخص آشنا شدیم ، در آموزش بعد به تنظیم Encoding در هنگام طراحی صفحه میپردازیم.

 

موفق باشید.

 

 دانلود سورس آموزش این جلسه (حجم : ۱ کیلوبایت)

درباره ی nasimazadi

همچنین ببینید

2: آموزش کامپیوتر گام به گام ICDL2 – قسمت 2 آموزش Windows-XP

2: آموزش کامپیوتر گام به گام ICDL2 – قسمت 2 آموزش Windows-XP ويندوزxp شباهت زيادي …

دیدگاهتان را بنویسید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی