قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کامپیوتر / اموزش / آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۳۰)

آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۳۰)

در آموزش قبل با کار با جدول HTML شامل رنگ زمینه، نحوه قرارگیری افقی و عمودی و … آشنا شدیم. در این آموزش قصد داریم اصول طراحی فریم و صفحات حاوی فریم را توضیح داده و به کار ببریم .

 

یکی از روش های طراحی یک سایت به زبان HTML استفاده از فریم ها می باشد ، به این صورت که چندین فریم مختلف صفحه اصلی سایت را تشکیل می دهند.

فریم ها صفحات اچ تی ام ال هستند که هر کدام یک قسمت از سایت را تشکیل میدهند، سپس در یک صفحه اصلی همه فریم ها را در جای مشخص خود نمایش میدهید. برای اینکه بتوانید از فریمها در صفحه خود استفاده کنید، ابتدا باید بدانید این فریمها چگونه کار می کنند. یک صفحه که در آن از یک فریم استفاده شده است در حقیقت به دو یا چند قسمت تقسیم شده است که هر قسمت متن html مربوط به خود را دارد. بر روی لینک زیر کلیک کنید تا یک نمونه از فریم را مشاهده فرمایید:

ایجاد صفحات با استفاده از فریمها

همانطور که در مثال می توانید ملاحظه کنید در واقع با استفاده از فریمها، دو صفحه وب را در قالب یک صفحه نمایش می دهیم. هر کدام از صفحات در این مجموعه ( یعنی صفحاتی که در فریمها قرار گرفته اند و صفحه ای که فریمها در آن قرار دارند، کد html مربوط به خود را دارند.

برای ایجاد فریم در یک صفحه ، ابتدا باید شما صفحات مربوط به فریم ها را آماده کرده و سپس در یک فایل اصلی به جای تگ body از تگ frameset استفاده کرده و فریم ها را در آن باز کنیم.

 

فرض کنید دو صفحه با نام ها Page1.html و Page2.html داریم و میخواهیم هر دو به صورت فریم در یک صفحه قرار گرفته و نشان داده شود به صورت زیر عمل میکنیم :

  • ساخت یک صفحه اچ تی ام ال
  • استفاده از تگ Frameset به جای تگ body
  • استفاده از شناسه Cols برای مشخص کردن اندازه فریم ها
  • وارد کردن هر دو فریم مورد نظر توسط تگ Frame

همانطور که میبینید یک صفحه اچ تی ام ال درست کردیم و سپس تگ Frameset را نوشته و در شناسه Cols اندازه پهنای هر دو صفحه را به صورت درصدی مشخص کردیم، البته میتوانید از مقادیر پیکسلی نیز استفاده کنید ، در نهایت دو صفحه را توسط تگ Frame با شناسه Src وارد کردیم .

به همین راحتی میتوانید یک صفحه دارای دو فریم طراحی کنید .

از فریم ست ها استفاده های فروانی در طراحی صفحات وب می شود ، زیرا با استفاده از آنها تنها کافیست کد مورد نظر برای هر قسمت را در محل مناسب آن قرار دهید.

 

برای اینکه فریم ها به صورت عمودی در کنار هم باشند از شناسه Cols برای تعیین اندازه استفاده میکنیم و برای اینکه به صورت افقی قرار بگیرند از شناسه Rows استفاده می کنیم .

 

تعداد فریم ها و چیدمان آنها به نیاز شما بستگی دارد و هچ محدودیتی وجود ندارد، به مثال زیر توجه فرمایید :

سه فریم در یک صفحه به صورت عمودی

سه فریم در یک صفحه به صورت افقی

 

همچنین میتوانید به صورت ترکیبی از فریم ها استفاده کنید :

سه فریم در یک صفحه یکی عمودی و دو تا افقی

 

 

جهت مشاهده سورس فریم ها و مشاهده طریقه استفاده ما از فریم ها و صفحات فریم سورس این آموزش را دانلود فرمایید.

 

ما به طور کلی در این آموزش با اصول طراحی فریم و صفحات حاوی فریم آشنا شدیم ، در آموزش بعد به باز کردن لینکها در یک فریم مشخص میپردازیم.


موفق باشید.

 

 دانلود سورس آموزش این جلسه (حجم : ۵ کیلوبایت)

درباره ی nasimazadi

مطلب پیشنهادی

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

دیدگاهتان را بنویسید