خانه / کامپیوتر / اموزش / آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۴)

آموزش برنامه نویسی HTML (قسمت ۴)

در آموزش قبل با تگ های متنی HTML و نحوه استفاده از آنها آشنا شدیم. در این آموزش قصد داریم تگ های مربوط به عناوین و پاراگراف ها و سرفصل ها را توضیح داده و به کار ببریم .

با سری تگ های heading آشنا بشید، این تگ ها اندازه های پیشفرض را فراخوانی میکنند که عمدتاً برای عناوین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

H 1

H 2

H 3

H 4

H 5
H 6

 

 

تگ p برگرفته شده از کلمه پاراگراف برای متمایز کردن دو قسمت از یک متن به کار می رود بدین صورت که بین دو پارگراف به صورت خودکار فاصله ای مانند <br> قرار میگیرد.

این پاراگراف اول من است

این پاراگراف دوم من است
این پاراگراف سوم من است

 

نکته شماره یک » همانطور که مشاهده میکنید در صورت استفاده از <p> فاصله ای برای متمایز کردن پاراگراف های ایجاد می گردد اما در صورت استفاده از <br> متن ما فقط به خط بعد منتقل می شود و فاصله اضافی ندارد.

 

ما با تگ ها آشنایی پیدا کردیم اما عناصر HTML چیست ؟

هر تگ یک سری عناصر مختص به خود را دارد که میتوان برای استفاده کامل تر از آن تگ از عناصر مختلفی استفاده نمود، که عناصر درون تگ ها قرار می گیرند و دارای مقادیری هستند که مقادیر باید بین ” ” قرار بگیرد و بین عناصر و مقادیر از عبارت = استفاده می کنیم ، مهمترین عنصر مورد استفاده در طراحی و برنامه نویسی دایرکشن (Direction) می باشد که شما جهت متن یا به طور دقیق تر راست چین یا چپ چین بودن صفحه و متن را مشخص می نمایید. دایرکشن به صورت زیر قابل استفاده است :

این پاراگراف راست چین شده من است

 

این پاراگراف وسط چین شده من است

 

این پاراگراف چپ چین شده من است

 

 

نکته شماره دو » عنصر کاربردی دایرکشن فقط شامل چپ و راست می باشد و خاصیت وسط چین کردن در آن وجود ندارد که میتوان از تگ Center  استفاده نمود.

 

نکته شماره سه » از عنصر دایرکشن به طور کلی برای جهت دادن به متن و مشخص کردن جهت نوشتار استفاده می گردد. حالا به مثال دیگری توجه نمایید.

 

فرض کنید یک متن شامل عدد و حروف با زبان های متفاوت دارید مثلن انگلیسی و فارسی، در مرورگر متن شما به درستی نشان داده نخواهد شد به همین دلیل می توان از dir استفاده نمود. مانند :

 این پاراگراف من از کلمه پارسی و English تشکیل شده است

 

این پاراگراف من از کلمه پارسی و English تشکیل شده است

این پاراگراف من از کلمه پارسی و English تشکیل شده است

 

همانطور که مشاهده می فرمایید به دلیل تلفیقی بودن دو زبان متن ما به هم میریزد و قابل خواندن نیست ، جهت رفع این مشکل از dir استفاده می شود و چون جمله ما فارسی است و میخواهیم از راست به چپ نوشته شود از dir=”rtl” استفاده میکنیم.

rtl مخفف کلمه Right To Left است به معنای راست چین کردن (از راست به چپ مانند زبان فارسی)

ltr مخفف کلمه Left To Right است به معنای چپ چین کردن (از چپ به راست مانند زبان انگلیسی)

 

خب ما به طور کلی در این آموزش با تگ های عنوان و سرفصل و پاراگراف آشنا شدیم ، در آموزش بعد به توضیح و استفاده از فونت ها و رنگ ها و اندازه متن ها میپردازیم که مبحث بسیار جالبی است.


موفق باشید.

 

دانلود سورس آموزش این جلسه (حجم : ۱ کیلوبایت)

درباره ی nasimazadi

همچنین ببینید

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

دیدگاهتان را بنویسید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار