آموزش جاوا اسکریپت (قسمت ۰۸ : رویداد onMouseover) – خدمات کامپیوتری امداد133
خانه / کامپیوتر / اموزش / آموزش جاوا اسکریپت (قسمت ۰۸ : رویداد onMouseover)

آموزش جاوا اسکریپت (قسمت ۰۸ : رویداد onMouseover)

وقت اون رسیده که نوشتن اولین اسکرپت خود را شروع کنید. این یکی راحته چون مجبور نیستیم درگیر اضافه کردن تگهای SCRIPT شویم. این اسکرپت کوچک به دلخواه شما وقتی نشانگر ماوس روی یک لینک قرار می گیرد متنی را در نوار وضعیت مرورگرتان می نویسد. به مثال نگاه کنید :

اگر لینک خود را به این صورت در سایت قرار دهید، زمانیکه نشانگر ماوس خود را روی لینک زیر قرار دهید در پایین پنجره مرورگر در نوار وضعیت جمله “ آموزش جاوا اسکرپت ” به نمایش در می آید و با کلیک کردن بر روی لینک به آدرس تعریف شده در شناسه href منتقل می شوید.

این چیزی است که با فرمان onMouseover اتفاق می افتد:

  1. ” “=onMouseover
    این شکل فرمان onMouseover است. مرورگر انتظار فرمان دیگری بین دو علامت دابل کوت ( ” ” ) را دارد.
  2. ‘« آموزش جاوا اسکرپت »’=window.status
    این فرمان به مرورگر میگوید که جمله ای را در نوار وضعیت بنویسد. شما می توانید جمله بین دو علامت ( ‘ ‘ ) را با آنچه که می خواهید در نوار وضعیت به نمایش در آید جابجا کنید.
  3. return true
    عبارت را تأیید کرده و مرورگر آن را نمایش می دهد.

 

دلیل استفاده از علامت سینگل کوت ( ‘ ) در فرمان window.status این است که window.status خود قسمتی از فرمان onMouseover است که از ( ” ) استفاده کرده است. اگر دوباره از علامت دابل کوت ( ” ) استفاده کرده بودیم ممکن بود مرورگر در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهد گیج می شد. چون ممکن بود علامت دابل کوت دوم را به منزله پایان فرمان onMouseovr تلقی کند و فرمان جدیدی را با window.status شروع کند :   onMouseover=””window.statuse

مشکلی که ممکن است در اینجا به وجود آید پاک نشدن متنی است که می خواستید در نوار وضعیت نمایش داده شود. دو راه برای از بین بردن این مشکل وجود دارد. یکی استفاده از فرمان onMouseout است، و دیگری فرا خواندن تابعی که متن را پس ار مدتی پاک می کند. راه دوم نیازمند استفاده از توابع و اسکرپت تگها است. در اینجا آسانترین راه استفاده از فرمان onMouseout :

این فرمان متن نوار وضعیت را وقتی که نشانگر ماوس روی آن نیست ناپدید می کند.

 

در حقیقت ما همان کار قبل را تکرار کردیم ولی به جای متن از فضای خالی در فرمان window.statusاستفاده کردیم.

این اسکرپت جالب و مفید است و می تواند به بازدید کنندگان صفحه شما کمک کند تا بهتر بدانند لینک آنها را به چه صفحه ای می برد. و می توانند توضیحات شما را در مورد لینک ببینند.

 

 

امیدوارم آموزش این جلسه برای شما عزیزان مفید بوده باشد .

درباره ی nasimazadi

همچنین ببینید

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

دیدگاهتان را بنویسید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی