آموزش جاوا اسکریپت (قسمت ۰۶ : دستور شرطی if…else) – خدمات کامپیوتری امداد133
خانه / کامپیوتر / اموزش / آموزش جاوا اسکریپت (قسمت ۰۶ : دستور شرطی if…else)

آموزش جاوا اسکریپت (قسمت ۰۶ : دستور شرطی if…else)

از دستورات شرطی برای انجام دستوراتی به شرط برقراری یک رابطه دیگر استفاده می شود. در طراحی صفحات وب بسیار پیش می آید که می خواهیم در شرایط خاصی صفحه یک رفتار مشخص داشته باشد و در موارد دیگر رفتار صفحه تفاوت داشته باشد. در این مواقع می توانیم از دستور شرطی if استفاده کنیم. با این دستور مشخص می کنیم اگر شرط خاصی برقرار بود یک عمل خاص انجام شود. ساختار این دستور به شکل زیر است :

دستور شرطی if

 

به یک مثال برای دستور if توجه کنید :

برای اینکه کد بالا را آزمایش کنید لینک زیر را باز کنید و در پیامی که نمایش داده می شود دکمه OK را کلیک کنید. اگر دکمه Cancel را کلیک کنید شرط بالا برقرار نمی شود و بدون اجرا شدن دستور شرطی صفحه مثال باز می شود.

مثال برای اجرای شرط

 

دستور شرطی if…else

برخی مواقع ممکن است بخواهیم دستور شرطی یک شرط را چک کند تا در صورت برقرار بودن آن شرط یک فرمان خاص را اجرا کند و در صورتی که شرط برقار نبود یک فرمان دیگر را به اجرا در آورد. در این موارد می توانیم از دستور if به همراه else استفاده کنیم. ساختار این دستور به شکل زیر است :

در کد بالا ابتدا شرط بررسی می شود و در صورت برقراری آن دستورات مربوطه اجرا می شوند ولی در صورتی که شرط برقرار نباشد دستورات مربوط به قسمت else اجرا می شود.

برای مشاهده نتیجه مثال بالا لینک زیر را باز کنید و در کادری که نمایش داده می شود یک عدد از ۰ تا ۲۰ وارد کنید و دکمه OK را کلیک کنید.

مثال برای اجرای شرط

 

استفاده از دستور if..else if…else (دستورات شرطی تو در تو)

ممکن است در نظر داشته باشیم تا در صورت برقراری یک شرط یک دستور خاص اجرا شود و در صورتی که شرط برقرار نبود شرط دیگری بررسی شود و دستور مربوط به آن اجرا شود و در صورتی که هیچ یک از شرط های قبل برقرار نبود دستور دیگری اجرا شود. در این مواقع می توانیم از دستور else if در دستور if…else قبلی استفاده کنید. به صورت زیر :

 

در این روش محدودیتی از نظر تعداد شرط ها وجود ندارد و می توانیم به تعداد نامحدود از دستور else if استفاده کنیم ولی در مواردی که تعداد این شرط ها خیلی زیاد می شود بهتر است به جای این روش از دستور switch که بعداً توضیح داده خواهد شد استفاده کنیم.

در اینجا مثال قبل را با کمی تغییر برای این روش استفاده می کنیم :

درباره ی nasimazadi

همچنین ببینید

واحد پردازش مركزي CPU 

واحد پردازش مركزي CPU مدت زمان انجام يك كار بوسيله كامپيوتر، به عوامل متعددي بستگي …

دیدگاهتان را بنویسید

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی